Domácí donuty s čokoládovou polevou

45 minut

Středně obtížné

suroviny

500 g hladké mouky
100 g másla
250 ml mléka
40 g třtinového nebo normálního cukru
3 žloutky
3 lžičky sušeného droždí
1 balíček BIO vanilkový cukr třtinový
Carla cukrářská poleva tmavá
Carla cukrářská poleva mléčná
Carla cukrářská poleva bílá
Carla čokoláda na vaření

postup

Ve větší míse si nejprve smícháme mouku, cukr, droždí a špetku soli. Následně ke směsi přilijeme mléko a přidáme žloutky a vše pořádně promícháme. Nakonec přidáme máslo a vypracujte těsto. Můžeme použít i robota, pokud máme, usnadní nám to práci. Po uhnětení těsta jej dáme do vymaštěné mísy a zakryjme utěrkou a necháme na teplém místě kynout zhruba hodinu a půl, až bude těsto asi dvakrát tak velké.

Do vykynutého těsta bouchneme pěstí. Pak ho hněteme 2 minuty na pomoučeném válu, nebo kuchyňské lince a rozválíme ho na tloušťku 1 cm a necháme 2 minuty odpočívat. Za pomoci skleničky vykrajujeme kolečka a pak vykrojíme středy vykrajovátkem. Vykrojené donuty můžeme buď smažit, nebo zdravější varianta, můžeme je i upéct. Pokud budeme donuty péct, dáme si na plech pečící papír, pak vyskládáme vykrojené donuty a necháme ještě 15 minut kynout. Pečeme je na 180 °C cca 8 minut, až nabydou a zezlátnou. Druhá varianta je, že donuty můžeme smažit v rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Je potřeba mít v pánvi dostatek oleje.

Po vychladnutí si na vodní lázní rozpustíme čokoládu (mléčnou, hořkou, bílou, jakou jen máme rádi) a donuty v ní namáčíme. Můžeme použít i Carla polevu. A donuty jsou hotové.

Budete potřebovat