05. 09. 2017

Diana – retro reminiscence

Výrobky se značkou Diana byly oblíbené již za první republiky a ve 30. letech.

Firma Carla Dvůr Králové nad Labem byla postavena na zelené louce v roce 1992. Za 25 let se moderní továrna etablovala na českém i zahraničním trhu, kam dodává celou řadu kvalitních čokoládových výrobků, jak pro koncového spotřebitele, tak i pro své partnery, kteří používají čokoládu jako surovinu, např. cukráři, pekaři, zmrzlináři a čokoládové manufaktury.

Firma se rozhodla obnovit velmi známou značku Diana, která byla oblíbená především v období socialismu. Historie značky ale sahá daleko do minulosti. Drážďanská společnost Hartwig a Vogel založila v Děčíně – Podmoklech pobočný závod již v roce 1893, s cílem zásobovat bez problémů především Rakousko-Uherskou monarchii. Pro německý trh používala firma značku Tell, pro děčínský závod značku Diana.

Výrobky se značkou Diana byly oblíbené již za první republiky a ve 30. letech se firma stala ryze československou akciovou společností. V té době se započalo se stavbou nové moderní továrny, která však vzhledem k začátku války nebyla dokončena. Nejznámějším výrobkem byla čokoládová tabulka č. 6 v klasickém modrém obalu s vyobrazením bohyně lovu Diany. Firma zaměstnávala před válkou na 800 lidí a patřila k největším výrobcům čokolády v bývalém Československu.

Továrna nebyla za války poškozena, pouze omezila provoz. Po válce byla ve firmě ustanovena národní správa a následně znárodněna. Výroba se rozjela již v roce 1946 a firma dokonce vyvážela své výrobky do západní Evropy.

V období socialismu nejprve společnost převzala koncem 50. let sortiment známé kutnohorské firmy Lidka a v 60. letech došlo k rozsáhlé modernizaci, závod se stal čtvrtou největší továrnou v tehdejších Čokoládovnách. Z výrobků byly nejznámější značkové dezerty Diana, zlatá a modrá pečeť, dále plněné tyčinky a tabulky. Mezi nejkvalitnější čokoládové výrobky u nás patřily čtvercové čokolády se značkou Lidka a dezert kabinetka Lidka, které se vyráběly v Dianě.

Po roce 1990, kdy se vlastníkem všech závodů Čokoládoven stali zahraniční investoři, byl závod jako neperspektivní uzavřen, výrobky se značkou Diana bylo možno zakoupit přibližně do roku 1997.

Firma Carla nabízí svým zákazníkům první výrobek se značkou Diana – 70% hořkou čokoládu a také mléčnou čokoládu 100g, zákazníci se mohou těšit na další tradiční výrobky s touto značkou.

Zdroj: časopis New Retail 9/2017
Ing. Stanislav Krámský

Další novinky

Věděli jste, že ... -  Carla

Věděli jste, že ...

Čokoláda má blahodárný vliv na lidský organismus nejen pro svůj lahodný chuťový profil, ale i pro své uklidňující účinky. Napříkla...

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě -  Carla

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě

Titulek tohoto článku je možná trochu zavádějící, protože fyzicky se teď cestuje velmi obtížně, takže jsme se rozhodli alespoň ins...