03. 04. 2017

Test oříškových krémů v pořadu A DOST!

Vyjádření společnosti CARLA spol. s r.o. k výsledkům testování oříškových krémů v pořadu A DOST!

Dne 20. března 2017 byl v internetové televizi Stream zveřejněn test s názvem „Sladké oříškové pomazánky s rakovinotvornými látkami. Jak dopadla Nutella?“, který posuzoval obsah škodlivých látek, plísní a cukrů v těchto pomazánkách. Mimo jiné byl v testech také hodnocen kakaooříškový krém Carla Cream. Autoři pořadu hodnotili tento krém jako propadák testu a to především kvůli vysokému obsahu trans mastných kyselin. S tímto tvrzením nemůžeme souhlasit a proto, jako výrobce tohoto kakaooříškového krému, považujeme za nezbytné se k hodnocení a výsledům těchto testů vyjádřit.

První látkou zmiňovanou v pořadu byly estery 3-MCPD. Tyto látky vznikají při rafinaci rostlinných tuků, proto je v takových tucích nalezneme ve vyšších množstvích. Zatím nebyl proveden dostatek studií, které by určily, jaké množství v rostlinných olejích je bezpečné, a proto také nejsou stanoveny žádné limity, nicméně byly tyto látky objeveny již v mnoha druzích potravin. Čekáme tedy, jak se k celé záležitosti postaví Evropská komise, která se tímto v současné době zabývá. Maximální denní příjem, který byl doporučen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se týká volných 3-MCPD, netýká se esterů, tedy formy těchto látek, která byla v testu zkoumána. Bohužel autoři pořadu ADOST! kombinují informace tak, aby vytvořili senzaci, v tomto případě v negativní slova smyslu, ale přitom neposkytnou svým divákům všechny podstatné informace.

Cílem naší společnosti je omezit používání tuků s vyšším obsahem trans mastných kyselin (TFA) na minimum. Pro výrobu kakaooříškové pomazánky je používán kvalitní tuk s velmi nízkým obsahem těchto kyselin. Po zveřejnění výsledků v pořadu ADOST!, jsme ihned odeslali vzorky naší kakaooříškové pomazánky do akreditované laboratoře, abychom si výsledky ověřili. Výsledkem šetření našeho vzorku byl obsah trans masných kyselin 1,59 g na 100 g tuku (odkaz na stažení protokolu přikládáme níže). Toto je hodnota nízká, například splňující maximální povolené množství obsahu do 2 g TFA na 100 g tuku, dle, v pořadu několikrát zmiňované, normy platící v Rakousku. V České republice není zatím obsah TFA v potravinách regulován žádným zákonným požadavkem, pokud k této regulaci dojde, jsme na to připraveni a jsme jednoznačně pro zavedení těchto limitů.

V pomazánkách byl dále testován obsah nasycených mastných kyselin. Bylo zmíněno, že naše pomazánka obsahovala nejvyšší obsah nasycených mastných kyselin a dokonce jiný než je uvedeno na obalu. Co se týká tohoto tvrzení, že bylo stanoveno jiné množství, než uvádíme na obalu, je to samozřejmě možné. Ale i přes to, stanovený obsah nasycených kyselin odpovídá tvrzení na obalu, protože jsou vždy uváděny průměrné hodnoty. Není možné na obal uvádět přesná čísla, proto jsou stanoveny přípustné odchylky, v tomto případě je povolená odchylka +/- 20 %. Hodnoty tedy odpovídají deklaraci na obalu, proto nerozumíme záporné reakci reportéra.

Co považujeme za podstatné a v testu to nebylo zmíněno je, že pomazánka na rozdíl od většiny dalších testovaných výrobků není vyráběna z palmového tuku. Jako jedni z mála výrobců jsme chtěli našim zákazníkům nabídnout alternativu kakaooříškové pomazánky bez obsahu palmového tuku. Pro výrobu používáme tuk shea neboli bambucké máslo. Tento tuk se získává z plodů stromu Máslovníku afrického, který roste planě a není pěstován na plantážích, a tak nedochází k nekontrolovatelné devastaci přírody, jako při pěstování palmy olejné.

Myslíme si, že pestrá a vyvážená strava je základním a nejdůležitějším předpokladem pro zdraví, proto vliv konzumace kakaooříškového krému v běžném množství nemá žádné negativní dopady na zdravotní stav a opravdu není možné hodnotit tento výrobek jako zdraví škodlivý.

Společnost CARLA dělá vše pro to, abychom zákazníkům zaručili vysoký standard a kvalitu všech výrobků, které vyrábíme. A bohužel musíme konstatovat, že hodnocení našeho výrobku v pořadu A DOST! bylo v několika parametrech vůči spotřebitelům zavádějící.

Ing. Nikol Trsková
manažer kvality

Odkaz na stažení protokolu s výsledkem testování:
https://www.dropbox.com/s/hgr7cxoycq66ke4/protokol.pdf?dl=0

Další novinky

Věděli jste, že ... -  Carla

Věděli jste, že ...

Čokoláda má blahodárný vliv na lidský organismus nejen pro svůj lahodný chuťový profil, ale i pro své uklidňující účinky. Napříkla...

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě -  Carla

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě

Titulek tohoto článku je možná trochu zavádějící, protože fyzicky se teď cestuje velmi obtížně, takže jsme se rozhodli alespoň ins...