24. 03. 2016

CARLA Kakao v testech

Oficiální vyjádření k testu kakaových prášků časopisu dTest a deníku Blesk.

Vážení obchodní partneři a spotřebitelé,

dovolte mi, abych se vyjádřil k některým zavádějícím informacím, které se v mediích objevily ve výsledcích testování v dTestu (11/2015) a Potravinovém Sherlockovi v Blesku (18. 3. 2016) ve spojitosti s naším výrobkem ‐ CARLA Kakao na pečení. V obou případech testy poukazovaly na nedostatečný obsah "čistého kakaa" u zmíněného produktu.

Vůči výsledkům testů se musíme ohradit, protože za kvalitou našich výrobků si bezvýhradně stojíme. Výsledky námi zadaných testů, ani testování SPZI, žádné kvalitativní prohřešky neodhalily.

Po zveřejnění výsledků v dTestu jsme si nechali vypracovat rozbor našich kakaových prášků u akreditované laboratoře a u odborníků v oboru čokolád a cukrovinek na VŠCHT. Výsledek ‐ obsah sušiny a obsah tuku v sušině odpovídá požadavkům vyhlášky č. 76/2003 Sb.

Obecně platí, že jakýkoliv kakaový prášek se sníženým obsahem tuku obsahuje tedy určité množství tuku (10 – 12 %), vody (3 – 5 %) a popela (5 – 8 %). Obsah tukuprosté sušiny se tedy pohybuje v rozmezí přibližně 75 – 82 %. Z tohoto základního rozboru jednoznačně vyplývá, že společnost CARLA spol. s r. o. nemohla šidit a nešidí své zákazníky.

Výsledky testování VŠCHT a SZPI jsou ke stažení zde:

Výsledky testu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Výsledky testu Státní zemědělské a potravinářské inspekce

Nabízí se otázka, zda celý test, který vypracoval dTest a Potravinový Sherlock v Blesku, není zmanipulovaný a účelový. Laboratorní protokoly z testování se nám nepodařilo získat k nahlédnutí. Nicméně v obou případech byla použita nepřesná metoda stanovení kakaové sušiny z obsahu kofeinu a theobrominu pomocí kapalinové chromatografie (AOAC), jenž poskytuje značně problematické výsledky. 

Například celosvětové uznávaný odborník Prof. Ing. Jana Čopíková, CSc., profesorka Ústavu sacharidů a cereálií VŠCHT se k této metodě vyjadřuje takto, cituji:

"Výpočet tukuprosté kakaové sušiny spočívá na stanovení alkaloidů theobrominu a kofeinu pomocí kapalinové chromatografie (AOAC Official Method 980.14). Součet hodnot obsahu theobrominu a kofeinu násobený faktorem 32 by měl udávat obsah tukuprosté kakaové sušiny. Tento postup, i když se zváží 20% odchylka, poskytuje problematické hodnoty. Nevidím žádný důvod tuto metodu používat jako závaznou pro hodnocení jakéhokoliv produktu vyrobeného z kakaových bobů. Obsah alkaloidů v kakaových bobech je ovlivněn odrůdou, půdou a konečně fermentací, kdy se tyto látky vyplavují do slupek kakaových bobů."

V materiálech z testování VŠCHT je mimo jiné názorně poukázáno na značný rozptyl výsledků při využití této nepřesné metody.

Skutečné výsledky kakaové sušiny v CARLA Kakao na pečení z VŠCHT

Zajímavostí z testování dTestu je senzorický test, kde i přes značné cenové rozdíly mezi výrobky skončily oba naši zástupci na předních místech ‐ na 2. a 3. pozici celkově.

Testy výrobcům kakaových prášků rovněž vyčítaly chybějící označení alkalizačního činidla na obale výrobku. Chceme na toto téma otevřít diskuzi a přizvat k tomu další odborníky. Stejně jako i zpracovatelé kakaových bobů je považujeme za chybně zařazené dle ES č. 1333/2008 o potravinářských přídavných látkách.

Nakonec bychom rádi podotkli, že byly porovnávány typy kakaových prášků s různými obsahy tuku, či prášky alkalizované a přírodní, které by neměly být srovnávány a stát vedle sebe.

Za kvalitou našich výrobků si stojíme, protože víme, co nakupujeme a co následně vyrábíme!

Ve Dvoře Králové nad Labem, dne 24. března 2016

Ing. Jakub Šrámek, MBA - výkonný ředitel

Další novinky

Věděli jste, že ... -  Carla

Věděli jste, že ...

Čokoláda má blahodárný vliv na lidský organismus nejen pro svůj lahodný chuťový profil, ale i pro své uklidňující účinky. Napříkla...

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě -  Carla

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě

Titulek tohoto článku je možná trochu zavádějící, protože fyzicky se teď cestuje velmi obtížně, takže jsme se rozhodli alespoň ins...