Asi nejpodstatnějším důvodem, proč lidé jedí čokoládu, když opomineme její skvělou chuť, jsou její antidepresivní účinky, protože čokoláda zvyšuje hladinu hned několika hormonů ovlivňující pocity štěstí, euforie a potěšení. Mezi ty hlavní, které nějakým způsobem ovlivňují naše pocity, patří serotonin, dopamin, fenylethylamin a anandamid. Serotonin sice není přímo obsažen v čokoládě, ale látky v ní obsažené stimulují produkci serotoninu - hormonu štěstí. Podobně je to i s dopaminem. Fenylethylamin se označuje jako droga zamilovaných, nejen že zvedá hladinu dopaminu a je přímo obsažen v čokoládě, vyplavuje se i při setkání dvou lidí, kteří k sobě chovají sympatie. Poslední zmíněnou látkou je anandamit, který pomáhá zajistit pocit štěstí a spokojenosti. Díky výše zmíněným látkám, čokoláda zmírňuje pocity úzkosti a depresivity a zlepšuje tak celkovou psychiku člověka.
Čokoláda mimo jiné dokáže mozek stimulovat, a to díky kofeinu a teobrominu, které obsahuje, tento efekt je ovšem jen krátkodobý. Také flavanoidy ovlivňují funkci mozku, a to tak, že napomáhají jeho lepšímu prokrvení. Kvalitní prokrvení mozku má vliv na jeho celkovou činnost, zvyšuje pozornost a bdělost a zahání pocit únavy.
I jistý „očistný“ efekt může čokoláda mít. Již výše bylo zmíněno, že v kakaových bobech je obsaženo mnoho antioxidantů. I po jejich zpracování jich v kakau a čokoládě zůstává vysoké množství. Napomáhají tak vychytávání volných radikálů z těla a našemu organismu jsou tak velmi prospěšné.
Kromě výše zmíněného do sebe formou čokolády dostanete ještě zásobu energie díky cukru, který čokoláda obsahuje. Kolik dalších důvodů potřebujete, abyste si došli pro pár kostiček čokolády?
Zdroj:
www.spektrumzdravi.cz/rozvoj-osobnosti/cokolada-a-jeji-antistresove-ucinky
cs.medlicker.com/1116-horka-cokolada