Čokoládová babka

Suroviny

Těsto

400 g hladké mouky
140 g másla
70 g cukr
20 g čerstvého droždí
180 ml mléka
2-3 vejce
1/2 vanilkového lusku
špetka soli

Náplň

160 g 70% Carla čokolády
150 g másla
90 g cukru moučka
3 lžíce Carla kakaa
1 lžička skořice
1/2 vanilkového lusku

Postup:

Nejdříve si připravíme těsto aby nám nakynulo. Nejdříve si ohřejeme mléko v hrnci, potřebujeme ho vlahé, ale ne horké! Do malé misky si rozdrobíme droždí, přidáme lžičku mouky a cukru a zalijeme asi 60 ml vlahého mléka. Rozmícháme dohladka a necháme u topení vzejít kvásek ( bude to trvat 10-15 minut). Ve větší míse si smícháme prosátou mouku s cukrem, zrníčky z jednoho lusku vanilky a špetkou soli a pořádně promícháme, uprostřed vytvoříme důlek, do kterého vložíme vejce, hotový kvásek a asi polovinu zbylého mléka. Pokud nemáme robota, který by nám těsto zpracoval, začněme si těsto zpracovávat od středu pomocí vařečky a podle potřeby si přidáváme mléko, těsto má být ale spíše tužší. Po zpracování těsta začneme postupně přidávat změklé máslo a zadělávat do těsta. Zda je těsto správně zadělané, poznáme podle jeho hladkého a elastického vzhledu, přikryjeme ho čistou utěrkou a necháme kynout na teplém místě (dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem - cca 40-60 minut). 

Mezitím co nám kyne těsto si připravíme náplň. Na vodní lázni si rozpustíme čokoládu s máslem, poté co se směs rozpustí a je hladká, přendáme si misku z vodní lázně mimo a vmícháme kakao, vanilku, cukr, skořici a pořádně rozmícháme.

Poté co nám vykynulo těsto, do středu těsta bouchneme pěstí, abychom vyhnaly přebytečné plyny a vyklopíme si těsto na vál, prohněteme a vyválíme si ho do obdélníku cca 40 cm na 20 cm. Nyní těsto pomažeme připravenou náplní (část si schováme na potření jedné půlky rolády), okraje si necháme volné a potřeme je vodou. Od širší strany začněme opatrně rolovat do dlouhé rolády. Dlouhou vzniklou roládu překrojíme v půlce, jednu půlku rolády pomažeme zbytkem náplně. Na potřenou roládu položíme křížem nepotřenou. Na každé straně jednou dvakrát přehodíme konce, abychom získali cop ve tvaru spirály. Formu na chlebíček si vymažeme máslem a vyplníme pečícím papírem. Zamotanou babku vložíme do formy a zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě zhruba půl hodiny dokynout.

Před vložením do trouby na vrchu potřeme vajíčkem. Pečeme asi 60 minut, dokud babka není krásně do zlatova upečená. Po vytažení počkáme 5 minut a přendáme si babku na mřížku. Necháme ji vychladnout a podáváme pokrájenou na plátky. 

TIP: vychladlou babku je možné ještě polít jednou z našich polev, výborná je na to bílá cukrářská poleva.

  • 2 hodiny - Carla 2 hodiny
  • Středně obtížné - Carla Středně obtížné

Podívejte se na podobné recepty

Kakaový chia pudink - Carla

Kakaový chia pudink

  • 15 minut
  • Snadné
Dýňové sušenky s čokoládou - Carla

Dýňové sušenky s čokoládou

  • 1,5 hodiny
  • Snadné