Dortové nanuky

Suroviny

Těsto

1 vejce
80 g cukru krystal
60 ml oleje
120 ml podmáslí
150 g hladké mouky
1 lžička kypřícího prášku do pečiva
1 lžička jedlé sody
1/2 lžičky soli
80 g Carla kakaa

Ganache

60 g smetany ke šlehání
75 g Čokolády na vaření

Poleva

200-300 g Čokolády na vaření
10-15 g rostlinného oleje neutrální chuti

Postup:

Troubu předehřejeme na 170 °C. V mixéru šleháme vajíčko s cukrem do nadýchané světlé pěny, trvá to minimálně 5 minut. Poté opatrně olej a podmáslí - oboje přiléváme tenkým pramínkem. Nakonec vmícháme mouku, kakao, kypřící prášek, jedlou sodu a sůl.

Menší plech vyložíme pečícím papírem, nalijeme na něj těsto a uhladíme ho stěrkou. Pečeme zhruba 10-20 minut (doba pečení se odvíjí od toho, jak velký plech a tím pádem vysoký korpus máme). Testujeme špejlí, pokud na ní ulpí pouze jeden, dva vlhké drobečky, je hotovo. Upečený korpus necháme vychladnout.

Smetanu ohřejeme téměř k bodu varu a předáme čokoládu nalámanou na kousky, necháme chvíli stát a rozmícháme dohladka. Upečený korpus rozemeleme v mixéru se sekacími noži, případně do mísy rozdrobíme rukama, ale v tom případě bude mnohem déle trvat, než dostaneme opravdu jemné drobečky. Přilijeme čokoládovou ganache (čokoláda e smetanou) a důkladně promícháme, až vznikne hutná hmota, která po stisknutí v dlani drží tvar. Rukou tvarujeme malé válečky, napěchujeme je do speciální silikonových formiček a nezapomeneme na dřevěnou tyčku. Pokud nemáme formičky na nanuky, můžeme tvarovat rukama, které si předtím namočíme, aby se nám hmota nelepila na dlaně. Dáme na několik hodin ztuhnout do mrazáku.

Čokoládu s olejem opatrně rozpustíme ve vodní lázni a přelijeme do vysoké, úzké sklenice. Nanuky rychlým pohybem namočíme do čokolády, přebytečnou necháme ve svislé poloze okapat (pomáháme si opatrným třesením/otáčením zápěstí) a spodní stranu lehce otřeme o okraj sklenice. Pokládáme je na talíř vyložený pečícím papírem. Čokoláda rychle tuhne, takže každý nanuk ihned ozdobíme - čokoládovými kuličkami, kokosem, cukrovým zdobením, sušenými jedlými květy, lyofilizovaným ovocem apod. (Nanuky se dají ozdobit i později, stačí je pocákat rozpuštěnou čokoládou a tu posypat kuličkami atd).

TIP: Talíře, na který pokládám nenanuky v čokoládě, dám nejdříve na hodinu do mrazáku. Na vychlazených talířích čokoláda rychle ztuhne a nemá tak tendenci rozlít se kolem nenanuku

  • 1,5 hodiny - Carla 1,5 hodiny
  • Střední - Carla Střední

Použité produkty

Podívejte se na podobné recepty

Kakaový chia pudink - Carla

Kakaový chia pudink

  • 15 minut
  • Snadné
Třešňové smoothie s čokoládou a kakaem - Carla

Třešňové smoothie s čokoládou a kakaem

  • 30 minut
  • Snadné