V současné době jsou čokoládové pralinky, bonbóny i čokoládové lanýže velmi oblíbené. Existuje mnoho receptů a postupů, jak si tyto bonbóny můžete vyrobit i v pohodlí Vašeho domova.
Pokud se ale chystáte na oslavu narozenin, nebo jen přemýšlíte o vhodném dárku pro rodinu a své blízké, stále platí, že kvalitní čokoládové bonbóny udělají vždy radost.
Určitě už jste někdy slyšeli o tom, že čokoládových pralinek je více druhů, ale už například málokdo ví, jaké jsou vlastně rozdíly mezi těmito druhy pralinek. Rádi bychom Vám alespoň stručně popsali, jak se od sebe jednotlivé druhy pralinek liší.
Francouzské pralinky
Pokud byste o čokoládovou pralinku požádali ve Francii, dostali byste oříškovou či mandlovou cukrovinku, která bude obalená ve zkaramelizovaném cukru. Teprve o něco později se začaly ořechy a mandle v cukru pojit i s čokoládou. (Původní verze mandlí a ořechů v cukru se i dnes často používá ke zdobení dortů, zmrzliny a dalších dezertů.)
Belgické pralinky
Pokud byste jeli do Belgie a chtěli byste ochutnat tradiční belgické pralinky, pak očekávejte pralinky z luxusní belgické čokolády, plněné jemným a poddajným krémem. (Tento typ pralinek byl představen v roce 1912 mistrem Jeanem Neuhausem II.) Také ale můžete dostat stejnou pralinku, jako ve zbytku Evropy. Pokud tedy budete v Belgii, je nutné svůj požadavek přesně specifikovat.
Oproti jiným typům pralinek se ty belgické tak striktně neřídí původními tradicemi. Uvnitř pralinek se často nachází:
• ořechy
• marcipán
• slaný karamel
• káva
• likéry
Pralinky v jiných státech Evropy
Pokud chcete ochutnat pralinky v Německu, Holandsku a Anglii dostanete čokoládový bonbón, který je plněný pralinkovou náplní (které se jinak říká ganáž).
Americké pralinky
A nakonec, pokud se rozhodnete koupit čokoládové pralinky v Americe, očekávejte pekanové ořechy či mandle obalené v jemném smetanovém krému. Oproti evropským pralinkám se jejich konzistence více přibližuje fondánu.
Zajímavosti o pralinkách
• Název pralinky je odvozen od francouzského šlechtice. Říká se, že jejich původní verzi poprvé vyrobil kuchař maršála du Plessis-Praslina.
• Tyto francouzské předchůdce pralinek si časem zamilovali i další šlechtici. Dokonce se říká, že je oceňoval i král Ludvík XIV.
• V České republice nebývá výraz „pralinky“ obecně rozšířen jako označení čokoládových bonbónů s náplní. Pod tímto názvem totiž bývají obvykle chápány rumové pralinky.
• Možná Vás ale překvapí, že belgičtí cukráři neopomenuli ani český alkohol. Součástí některých místních pralinek sice není rum, ale používá se becherovka.
• Pokud jste příznivci tepelně neupravených potravin, pak vězte, že si lze vyrobit RAW pralinky.