21. 03. 2023

S čokoládou oslavíte Velikonoce kdekoliv na světě

Titulek tohoto článku je možná trochu zavádějící, protože fyzicky se teď cestuje velmi obtížně, takže jsme se rozhodli alespoň inspirovat velikonočními tradicemi z celého světa a některé si i na vlastní kůži vyzkoušet.

Opravdu jsme si to užili a nyní bychom se s vámi rádi podělili o naše poznatky o tradicích, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Pokud budete chtít, můžete nás určitě napodobit, a také oslavit takzvané svátky jara z pohledu odlišných kultur. Slibujeme, že se rozhodně nudit nebudete a vaši malí koledníci už vůbec ne.

Anglický hon na vajíčka

Představte si, že ne každý národ plete pomlázku a na Velikonoční pondělí obchází známé a sousedy, aby si vykoledoval nějakou tu čokoládu nebo kraslici. V Británii se na Velikonoce děti probudí a začíná pro ně tzv. Egg hunt - na zahradě pátrají po velikonoční nadílce. Vajíčka, která jim velikonoční zajíček poschovával v trávě, keři nebo za stromem. Některé rodiny dokonce nechávají venku pro zajíčka talířek mrkví, podobně jako na Vánoce sušenky pro Santu Klause.

Tato tradice byla velice populární také v Německu v 18. století, ale její kořeny sahají až do starověku, kdy se tímto způsobem vítalo jaro. I proto se barví vajíčka takto pestře a hlavním symbolem tohoto svátku se stal zajíček. Slaví se plodnost probouzející se přírody, její čistota a krása. My jsme si alespoň v naší redakci navzájem poschovávali pralinky a neapolitánky a po vzoru malých koledníků z Velké Británie jsme svou nadílku hned smlsali.

Australský Bilby

Velikonoční králíček je možná typickým „schovávačem“ velikonočních vajíček, ne však jediným. V Austrálii měli v minulosti s králíky menší problémy v podobě přemnožení, a tak nebyli místní příliš nadšení, že by symbolem tohoto svátku jara měl být tento přemnožený škůdce. Proto se místo čokoládových králíčků začaly prodávat čokoládové napodobeniny bilbyho. Zvířátko, které je pro tento kontinent typické, a hlavně u všech oblíbené.

Posuďte sami, není bilby nádherný?

Švédský Hallowen na Velikonoce

Ve skandinávských zemích tento den spíše připomíná americký Halloween, kdy děti v maskách obchází sousedy a prosí je o dobroty. Na severu je však tato tradice pojata trochu jinak. 

Děti se obléknou za čarodějnice a „oblétnou“ známé a sousedy, vyzvednou si čokoládky a dobroty a zase odletí. Na závěr tohoto dne se zapálí veliké ohně (podobně jako u našeho pálení čarodějnic). V tomto případě ale z důvodu odstrašení „opravdových“ čarodějnic, které podle tradice letí v této době na schůzku do Německa.

V anglicky mluvících zemích se také lidé převlékají, tentokrát ale pouze děti. Tradice se nazývá „Easter Bonnet“. Jedná se o soutěž o nejlepší a nejkreativnější klobouk – kreativitě se meze opravdu nekladou. Odměna pro vítěze bývá jednak finanční, ale hlavně v podobě něčeho dobrého. V našem případě to samozřejmě byly jen ty sladkosti.

Další zajímavé ale i nebezpečné tradice

Toto nejsou jediné tradice, téměř každá kultura má své pojetí Velikonoc a vítání jara. Pokud vás zajímá, jaké různé tradice existují ve světě, možná vás zaujme řecká ohňostrojová přestřelka s petardami a dělobuchy. Na řeckém ostrově Chios se každý rok pořádá souboj mezi dvěma kostely. Každý z kostelů stojí na kopci naproti sobě vzdálen asi 400 metrů. Mladí a staří Řekové zapalují jednu petardu za druhou a snaží se zasáhnout zvon protějšího kostela. Další den se vítěz určí podle počtu zásahů. Lidé žijící v údolí mezi těmito kopci si tento způsob oslavy příchodu jara musí každý rok opravdu užít.

Musíme přiznat, že simulaci této tradice jsme raději z bezpečnostních důvodů vynechali, ale přišla nám škoda se o ni nepodělit.


Stejně tak jsme se nedostali k doutníkovému zdobení velikonočních stromků. Ano, přečetli jste to správně. Na Papuy Nové Guiney se každý rok zdobí strom pomocí doutníků vzhledem k nedostatku čokolády. U nás jí máme ale dostatek, takže si doutníkové oslavy necháme na jindy.

Naše velikonoční radovánky skončily, když jsme týmu představili bitvu o největší požár, která se každý rok koná na Kypru. Princip bitvy je velmi jednoduchý, a to shromáždit co největší množství dřeva a za večer vybudovat co největší ohniště. Pravidla soutěže neexistují, tak se každý rok skupiny střetávají a bojují mezi sebou o dřevo, aby předčily sousedící požár. Pravidelně se oslavy neobejdou bez výjezdů hasičů a policie.

Když nad tím přemýšlíme, je možná dobře, že u nás se pletou pomlázky a koleduje se o čokoládová i malovaná vajíčka. Už se těšíme, až si zase za pár dní smlsneme na vykoledované pomlázce.

Pokud se chcete připravit na tento svátek i vy, tak doporučujeme zásobit se těmito výrobky. Jen neslibujeme, že je do Velikonočního pondělí někdo nesní.

Další novinky

Jak rozpustit čokoládu -  Carla

Jak rozpustit čokoládu

Ať už chystáte čokoládový dort, polevu nebo jednoduše toužíte po čokoládové pochoutce, správně rozpuštěná čokoláda je klíčem k dos...

Věděli jste, že ... -  Carla

Věděli jste, že ...

Čokoláda má blahodárný vliv na lidský organismus nejen pro svůj lahodný chuťový profil, ale i pro své uklidňující účinky. Napříkla...